12 lip 2018

'Piołun i miód' E. Białołęcka


Opis:

Magowie z Drugiego Kręgu rozdzielają się. Ci, którzy postanowili podjąć dalszą wędrówkę, trafiają do niezwykłego świata puszcz Ogorantu - kraju pełnego dworskich intryg ale i przesyconego magią oraz obfitującego w przygody.

Opinia:

Dawno nie pochłonęłam książki w jeden dzień, ale wczorajsza premiera książkowa dosłownie pochłonęła mnie i nie wypuściła do ostatniej strony! Autorka w tym tomie Pokazuje bardzo dużo z perspektywy Iskry, więc tym ciekawsze stało się odkrywanie tajemnic. Oczywiście poza dozą grozy, podczas lektury nie da się nie parsknąć śmiechem. Bitwa na śnieżki z gwardią? A czemu by nie! :)

Nadal podtrzymuję swoje zdanie - czytelnik z książką może spokojnie dorastać. Piołun i miód choć poważniejsza od poprzedniczek i bardziej chyląca się w stronę polityki, nadal utrzymuje młodzieńczy klimat dzięki wiekowi bohaterów. Ponadto autorka porusza w tym tomie ważne kwestie, jak wojna, lojalność i zaufanie. Pokazuje, że kiedy stykają się dwie wrogi armie, cierpią ludzie. Dodatkowo zagłębiamy się w kwestie dziedziczenia magii i tutaj także czeka nas zaskoczenie! Boli mnie tylko pokierowanie relacji Jagody i Kamyka w tę stronę. 
Piękny flecista skierował na lorda rozmarzone, brązowe oczy i Arn-Kallan w nagłym napięciu oczekiwał, kiedy się odezwie. Czy jego usta będą sentencją, cytatem poezji czy może pozdrowieniem? Usta chłopca uchyliły się... - Czy takie wąsy kłują?
Mam wrażenie, że głównym narratorem tej części wcale nie był Kamyk, którego wpisy pojawiały się od czasu do czasu. Nie, tym razem przez większość czasu towarzyszymy najmniej lubianemu członkowi Kręgu, a mianowicie Iskrze. Początkowo nieco się tego obawiałam, ale niepotrzebnie. Dzięki temu zabiegowi możemy lepiej poznać chłopca i może trochę zrozumieć jego zachowanie. Poza znanymi nam już (a może nie? autorka skrywa wiele ich sekretów) postaciami, pojawiają się również nowe. Najbardziej intrygującą z nich wszystkich była królowa. Mogłabym ją określić jako wzór osoby u władzy! Jej mąż za to nie wzbudził we mnie pozytywnych emocji. Natomiast ich dzieci - och, jak ja się cieszę, że na pewno pojawią się w tomie piątym! Królewicz i królewna to starannie zbudowane postaci, których nie da się nie polubić!

Ten tom jest zdecydowanie bardziej brutalny niż poprzednie. Śmierć pojawia się częściej, a bohaterowie muszą podejmować trudne decyzje i mierzyć się z okrucieństwem. Temat wojny także został potraktowany poważnie. To już nie słodkie lenistwo na Jaszczurze, a ciężka praca. Nie mogę się doczekać zakończenia tej wspaniałej serii, ponieważ jestem ciekawa, jak w jednym tomie autorka zamierza rozwiązać tyle zagadek i kwestii rozpoczętych w czterech poprzednich. Koniecznie musicie przeczytać te niesamowite powieści Ewy Białołęckiej!

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Jaguar.

16 komentarzy:

 1. Nie wiem co robię ze sowim życiem... tak, mam dwa pierwsze tomy. Czy osobiście będę przynajmniej trochę narzekać? Możliwe, nawet całkiem. No bo wiesz, że ja przynajmniej na coś jęknąć muszę przy takich pozycjach. Ale no mam i sprawdzę. XD To, że główny bohater jest głuchoniemy mnie zainteresowało... jakoś tak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No wiesz, mnie to pochłonęło, ale ja nadal mam duszę dziecka :D

   Usuń
 2. Niestety serii nie znam, ale nie wykluczam sięgnięcia kiedyś ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Za mną dwa tomy, trzeci czeka i mam nadzieję, że czwarty też szybko wpadnie mi w łapki. Początek spodobał mi się głownie za sprawą lekkości i jednoczesnemu poważnemu podejściu do tematu inności.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja nadal podtrzymuję zdanie, że ta seria nie trafi w moje ręce, ale widzę, że nadal się jarasz jak neony w bur... znaczy się w domu publicznym, także każdy, kto rozpocznie z nią przygodę, będzie miał udaną zabawę. :P
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahahahha, padłam <3 Uwielbiam twoje komentarze <3

   Usuń
 5. Muszę kiedyś poznać tę serię. Dzięki za zwrócenie mojej uwagi na nią ;)

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno przeczytam tę serię, ale sama nie wiem kiedy znajdę na nią czas. :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta seria może mi się spodobać :) wcześniej o niej nie słyszałam. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Jka ja by chciała, żeby nam się takie same książki podobały...

  OdpowiedzUsuń

Nie piszcie linków w komentarzach - zawsze odwiedzam Wasze blogi!

Za każdy komentarz osobie, która przeczytała post dziękuję ☻

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.