20 mar 2020

'Casanova. Sonata złamanych serc' M. Strukul


Opis:

Okryty niesławą Giacomo Casanova powraca do Wenecji i przyjmuje osobliwe wyzwanie od austriackiej hrabiny Margarethe von Steinberg, znanej ze swej niecodziennej, lecz olśniewającej urody. Casanova będzie mógł posiąść hrabinę, jeśli uwiedzie młodziutką Francescę Erizzo, córkę jednego z najbardziej wpływowych weneckich możnych. Uczucie, które miało być tylko okrutną zabawą, przeradza się w głęboką więź. Casanova zakochuje się we Francesce, ale ich miłość będzie musiała pokonać gniew szlachty oraz inkwizytorów stanu.

Opinia:

Powieść zachwyciła mnie stylem - lekkim, pełnym swego rodzaju melodramatyzmu oraz przerysowania, ale z drugiej strony bardzo pasującym do Casanovy, jakiego wykreował autor. Bohaterami targają bardzo silne namiętności oraz emocje, a cała historia opowiedziana została w awanturniczym stylu, zahaczając o polityczne zawiłości oraz piękno Wenecji opisywane z wielką pieczołowitością.

Nie będę odwoływała się do wartości historycznych, ponieważ osobiście potraktowałam bardziej powieść jako coś na pograniczu kryminału a prozy obcej z wątkami historycznymi. Poza tym uważam, że ten temat lepiej zostawić osobom, które się na tej historii znają. Traktując powieść tak, jak ja możemy zagłębić się w epizod z życia człowieka, którego imię pozostaje na ustach całej Wenecji - Casanovy. Ta książka to w pewien sposób także hołd dla wolności, dla pewnej beztroski i carpe diem. Przepłyniecie przez nią, poznając osiemnastowieczną Wenecję oraz tamtejsze życie, jego skandale oraz uroki. 
Czuł, że żyje, jego serce kipiało męstwem i fantazją. To było bez znaczenia, czy go mieli skazać na śmierć, czy utopić w którymś z kanałów. Otrzymał niespodziewany prezent od losu, teraz mógł stawić czoła choćby i wiecznemu potępieniu.
Bardzo ważnym aspektem byli bohaterowie, zwłaszcza Giacomo pełen pasji dla życia, nieodpowiedzialny, choć inteligentny, potrafiący zjednać sobie ludzi oraz tworzyć groźnych wrogów. To postać wieloznaczna, przyjmująca wszystko niczym nowe wyzwanie! Jestem zachwycona jego kreacją, choć z drugiej strony to szarlatan, kłamca i uwodziciel. Jego prawdziwą naturę zdaje się dostrzegać jedynie młodziutka Francesca, bohaterka tragicznie romantyczna - nie dająca mu się uwieść bez poważnych deklaracji. Tak naprawdę to jej decyzje są punktami kulminacyjnymi w ich historii miłosnej. Każdy z bohaterów cechuje się także pewnym przerysowaniem, ale powiem wam, że to dodaje tylko tej powieści uroku, zupełnie do niej pasuje. 

Biorąc tę pozycję do ręki, nie spodziewałam się aż tak świetnej lektury! Powieść zaskakuje swoich rozmachem, pewnym przerysowaniem; jest niczym obraz malowany szybkimi, energicznymi pociągnięciami grubego pędzla. To historia niemalże tragiczna, naznaczona polityką oraz dążeniem do władzy, przepełniona skrajnymi emocjami. Zdecydowanie warto zapoznać się z tą pełną radości życia oraz jego okrucieństw książką!

13 komentarzy:

 1. kochana, Ty wiesz, że to nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie powiem ci, że uważam, że mogłoby ci się spodobać :D

   Usuń
 2. A ja chętnie przeczytam. Trochę inny klimat od książek, które ostatnio czytałam. To dobrze, bo potrzebuję zmiany :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zdecydowanie nieco inny klimat, też czegoś takiego potrzebowałam :D

   Usuń
 3. Ogladałam filmy o Casanovie lata temu ale nie wiem ile miał z historii xD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj autor na końcu wyjaśnia, skąd czerpał informacje i co zmieniał :)

   Usuń
  2. Na końcu, za ostatnim rozdziałem jest takie "od autora" i tam wszystko wyjaśnia :)

   Usuń
 4. Choć sama historia mnie nieszczególnie interesuje, to Twoja recenzja z kolei sprawia, że ochota na tę powieść rośnie. Może kiedyś po nią sięgnę :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem ci, że nieskromnie jestem bardzo zadowolona z tej recenzji :D I bardzo się cieszę, że cię zachęciłam :D

   Usuń
 5. Nie lubię takich klimatów, ale kto wie, może kiedyś się przekonam. :)

  OdpowiedzUsuń

Nie piszcie linków w komentarzach - zawsze odwiedzam Wasze blogi!

Za każdy komentarz osobie, która przeczytała post dziękuję ☻

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.