31 sty 2019

'Więź' A. Lewicka


Opis:

Korzystając z zimowej przerwy międzysemestralnej, Alicja, warszawska studentka, postanawia wybrać się w Bieszczady. Zupełnie nie spodziewa się jednak dramatycznej zmiany pogody i przez swoją lekkomyślność ulega poważnemu wypadkowi. Zostaje szczęśliwie uratowana przez mieszkającego samotnie w okolicy Wiktora, mającego za towarzysza jedynie wielkiego, szarego wilczarza.
Uwięzieni przez wielodniową śnieżycę Alicja i Wiktor zaczynają zbliżać się do siebie i zauważać, że choć wydają się pochodzić z kompletnie różnych światów, to jednak łączy ich o wiele więcej, niż którekolwiek z nich mogło przypuszczać. Chociaż zaczyna się między nimi rodzić uczucie, starają się z nim walczyć, ponieważ każde z nich nosi w sobie tajemnicę i dziedzictwo, mogące okazać się zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem.

Opinia:

Kolejna cudowna polska autorka z lekkim piórem oraz rozbrajającym humorem. Książkę czyta się niezwykle szybko, chłonąć informacje o magii oraz tajemnicy jeziora. Niestety, nie jest ona idealna.

Autorka początkowo zbytnio skupia się na romansie i o magii dowiadujemy się naprawdę mało. Powiedziałabym wręcz, że do pewnego momentu jest to romans z elementami fantastycznymi. Później jednak schodzi to na dalszy plan i zarówno Wiktor, jak i Alicja zaczynają opowiadać o swoich dziedzictwach. Zakończenie też wydało mi się raczej banalne, ale sama opowieść o wiedźmach i berserkerach wciągnęła mnie bez reszty. Mam nadzieję, że w kolejnym tomie będzie więcej o mitach i samej magii, ponieważ porównanie jej do programowania było cudownym posunięciem! Autorka skupia się na samej istocie czynienia, nie traktuje daru jako mocy, którą wiedźmy kryją w sobie, a to ciekawe podejście do tematu. Pomimo banalnego i nieco zbyt szybkiego romansu (może będzie to wyjaśnione w kolejnym tomie?), sama idea fantastycznego świata i praw, które nimi rządzą wynagradza to w zupełności!
 - A czy wszystkie ubrania twojej ciotki pochodzą z epoki wiktoriańskiej? [...]- Nie wiem. [...] Ale jestem pewien, że nadają się na bieszczadzkie zimy zdecydowanie lepiej niż twoje współczesne.
Alicja to postać niejednoznaczna - posiada ogromną wiedzę na tematy magiczne, ale jednocześnie nie potrafi odnaleźć się w zwykłym, obecnie studenckim świecie i gdyby nie jej dwie przyjaciółki, stałaby się totalnym odludkiem. Jednocześnie nie została wykreowana na wycofaną, a raczej niepotrafiącą zrozumieć ludzi niewiedzących o magicznym świecie. Chwilami bywa nieco infantylna (w jednej kwestii wręcz nie mogłam uwierzyć w jej niewiedzę, skoro tak często siedzi w internecie), ale jednocześnie to dziewczyna, z którą mogłabym się zaprzyjaźnić. Natomiast Wiktor to samotnik żyjący w głuszy bieszczadzkiej, za jedynego towarzysza mając Dzikuna. Perspektywa zmiany przeraża go i stara się jej zapobiec. W tym tomie autorka najbardziej skupiła się na tej dwójce, a reszta bohaterów stanowi raczej tło, jak siostry Alicji - bardziej niż je same możemy poznać relacje pomiędzy nimi a Alą. Mimo wszystko nie przeszkadza to w odbiorze książki, a konkretne postaci możemy skojarzyć z konkretnymi cechami charakteru.

Dużym plusem okazało się także to, że autorka nie rozpieszcza czytelnika. Możecie się przygotować na prawdziwie żenujące czy wręcz okropne sytuacje spotykające bohaterów, których powinniście zdecydowanie polubić. Zdecydowanie wyczekuję kolejnego tomu, aby dowiedzieć się więcej o historii jeziora oraz tajemniczej tytułowej więzi!

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Jaguar.

19 komentarzy:

 1. Dla mnie książka nie była zła, ale chyba po kolejny tom, już nie sięgnę. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja sięgnę z pewnością, ponieważ mnie zaciekawiła :D

   Usuń
 2. Dużo się piszę o tej książce i zaczynam się przekonywac do niej :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mówię nie, ale też nie mówię jeszcze że się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam wrazenie, że polskie autorki zaczęły ostatnio pisać z większym rozmachem :D
  I bardzo się z tego cieszę, bo w końcu może powiększę grono moich ulubionych pisarek <3
  Pozdrawiam ciepło :)
  Kasia z niekulturalnie.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I bardzo dobrze, bo może wreszcie więcej osób zacznie czytać Polaków! :D

   Usuń
 5. Te żenujące sytuacje trochę odstraszają, ale brzmi jak coś, co mogłoby mi się spodobać ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, ale ich jest zaledwie kilka :D Więc warto przeczytać tak czy siak :D

   Usuń
 6. Książka już czeka na półeczce i nie mogę się doczekać, aż wezmę się za czytanie :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Wzbraniałam się trochę przed tą książką, ale może jednak nie będzie taka zła, jak z początku mi się wydawało.

  OdpowiedzUsuń
 8. Trochę odstrasza to zbytnie skupianie się na romansie ale jako seria może nic być zła. Ciekawią mnie te żenujące sytuacje ;p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahaha jednych odstraszają, innych ciekawią :D Ale może w next tomie nie będzie aż tyle romansu :D

   Usuń
 9. Może być ciekawie :) Zapisałam na listę! I cieszę się, że znowu polska autorka i dobra książka! :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Po tej miesięcznej przerwie od blogów już nie wiem, co się dzieje i jakie są premiery. Ja ostatnio jednak stronię od polskich debiutantów, za bardzo się na nich zawiodłam

  OdpowiedzUsuń

Nie piszcie linków w komentarzach - zawsze odwiedzam Wasze blogi!

Za każdy komentarz osobie, która przeczytała post dziękuję ☻

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.