18 lut 2019

PRZEDPREMIEROWO: 'Zły król' H. Black


Opis:

Na tronie elfów zasiada zły król, Cardan, a Jude przybiera niewdzięczną rolę szarej eminencji. Nie dość, że w świecie opętanych żądzą władzy magicznych istot wciąż zmieniają się sojusze i układy, to niełatwo jest zapanować nad kapryśnym władcą. Cardan nie zaniedbuje żadnej okazji, by sponiewierać i upokorzyć Jude, choć wcale nie słabnie jego deliryczna fascynacja dziewczyną.
Gdy staje się aż nazbyt jasne, że za sprawą knowań kogoś z bliskiego otoczenia śmiertelne niebezpieczeństwo zagraża wszystkim, których Jude darzy miłością, nadchodzi pora, by zdemaskować zdradę, a przy tym przecież trzeba jakoś sobie radzić z mieszanymi i bardzo żywymi uczuciami, które w niej budzi Cardan – ongiś zepsute książątko, teraz król – król, nad którym należy panować, bo stawką jest utrzymanie się kruchej lecz zdeterminowanej ludzkiej istoty przy władzy (i przy życiu) w czarodziejskim świecie.

Opinia:

Pierwszy tom serii oceniłam na sześć gwiazdek, podobał mi się, ale nie był niczym niezwykłym - po prostu dobrze skonstruowaną opowieścią fantasy i rozkręcił się pod koniec. Tym razem autorka dosłownie zbiła mnie z nóg, a kończąc ostatnią stronę, nie mogłam uwierzyć, że nie dowiem się teraz, natychmiast, co dzieje się dalej! To okrutna tortura czekać na następny tom!

Wspaniałym zabiegiem autorki było przypomnienie nam kolei wydarzeń z pierwszego tomu za pomocą wspomnień Jude. Najgorsze jest jednak to, że nie mogę wam napisać nic o fabule, ponieważ mogłabym coś zdradzić, a tego nie chcę. Holly Black doskonale zbudowała świat intryg, matactw i wykrętów, w którym śmiertelniczka ma jedną przewagę - może kłamać i nie dotrzymywać obietnic, na co elfy nie mogą sobie pozwolić. Nieustannie rzuca kłody pod nogi bohaterce, która próbuje z tego wybrnąć. Jednocześnie pokazuje, że dosłownie nikomu w tym świecie nie można zaufać. 
Mówiłam już, że Cardan posiada wyjątkową zdolność prawienia komplementów w taki sposób, że bolą. Potrafi jednak też powiedzieć coś na pozór obraźliwego, co naprawdę schlebia.
Intrygujący jest także wątek miłosny między dwojgiem bohaterów, którzy jednocześnie nienawidzą się, wzajemnie wykorzystują, ale i pożądają. Narracja natomiast prowadzona z pierwszej osoby pochłania i pozwala cudownie wczuć się w bohaterkę. Razem z Jude przeżywamy upokorzenia i trudy życia w elfim świecie. Postaci są realne, choć w większości nie należą do świata śmiertelników. Elysium to okrutny świat, pełen kombinacji oraz zdrady, w którym nie chciałabym zamieszkać.

Autorka porwała mnie do świata elfów i aż do ostatniej strony nie chciała wypuścić. Z niecierpliwością będę czekała na dalszy ciąg tej niezwykłej, nieoczywistej historii, w której zdrajcą może być każdy. Jeżeli lubicie dworskie intrygi, zaskakujące relacje oraz nieustanną akcję - to ta seria Holly Black jest właśnie dla was! Tylko pamiętajcie, że śmiertelników w świecie elfów obowiązują zasady, o których nie możecie zapomnieć!

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Jaguar.

24 komentarze:

 1. To zupełnie nie mój świat. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostania ksiązka ze światem elfów którą przeczytałam był Artemis Flow i to wieki temu xD

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwszy tom mnie zawiódł, spodziewałam się czegoś więcej po tej autorce. Po kolejny pewnie sięgnę, ale za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie tom nie zawiódł, jedynie tłumaczenie nie było najwyższych lotów :D

   Usuń
 4. Dawno nie czytałam już o elfach :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tej serii trzeba spróbować samemu, bo sa tak skrajnie opinie :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie słyszałam, że drugi tom jest o wiele lepszy, ale mimo to i tak jakoś ta historia mnie do siebie nie przekonuje.
  Na razie mam co czytać, więc sama rozumiesz :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę przeczytać pierwszy tom :) ale dopiero jak znajdę czas na niego... Czyli nie wiem kiedy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie spotykam się często z tym, że drugi tom jest lepszy od pierwszego, więc fajnie, że tutaj tak jest. Mnie seria zaintrygowała. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czekam na swój egzemplarz :D
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie mogę się doczekać tej książki! Pierwszy tom niesamowicie mnie wciągnął i mam nadzieję, że z kontynuacją będzie podobnie :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciągnie mnie do tej serii, choć zbiera sprzeczne opinie.

  OdpowiedzUsuń

Nie piszcie linków w komentarzach - zawsze odwiedzam Wasze blogi!

Za każdy komentarz osobie, która przeczytała post dziękuję ☻

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.