26 kwi 2020

PRZEDPREMIEROWO: 'Gdzie jest dukat króla Zygmunta?' A. Pacuła


Opis:

Monika, Ala, Igor, Miras oraz ich nauczyciel Boss spędzają razem wakacje. Jadą pod namiot w okolice Tarnowa, gdzie leśniczym jest wujek Ali. Po raz kolejny trafiają na niesamowitą historyczną zagadkę! Chcą odkryć sekret kolekcji monet hrabiego Semechowskiego, dawnego właściciela leśniczówki. Okoliczna legenda głosi, że był wśród nich dukat króla Zygmunta – największa moneta wybita kiedykolwiek na terenie Polski.

Opinia:

Już 6 maja ukaże się najnowsza powieść Artura Pacuły - razem z piątką naszych ulubionych bohaterów będziemy mogli przenieść się do podtarnowskiej leśniczówki i chociaż w założeniu miały być to sielskie wakacje, to nie z tą ekipą! 

Jak długo czworo nastolatków może siedzieć bezczynnie i odpoczywać, gdy obok nich wraca do życia kolejna legenda? Poza historyczną częścią powieści, poruszony został też temat wandalizmu w okolicznym lesie przez nieodpowiedzialnych motocrossowców. Pan Artur bawi oraz uczy, rozbudzając w czytelniku zainteresowanie swoją opowieścią i zmierzając razem z nim do rozwiązania dawnych zagadek. Tym razem wszystko dzieje się bliżej bohaterów, ponieważ w leśniczówce, w której spędzają wakacje. W pobliżu działa także ekipa poszukiwawcza, więc dowiemy się trochę o ich pracy!
[...] przyjrzeć się zawsze bliżej i nie zawsze wierzyć pierwszemu wrażeniu. Może być negatywne.
Starych bohaterów nie trzeba chyba przedstawiać! Ala  Miras, Igor oraz Monika stanowią nierozerwalną ekipę pod wodzą Bossa, czyli nauczyciela historii. Bardzo chciałabym mieć takiego nauczyciela, który w uczniach potrafi rozbudzać taką pasję! Natomiast poznajemy także nowych bohaterów, jak choćby zadziorną Meg czy tajemniczą senegalską studentkę Samirę. Osobiście bardzo spodobała mi się kreacja obu kobiet, chociaż to Samira wprowadza wiele nowych ciekawostek do powieści! Natomiast wujek Alicji to bardzo zabawna postać, jeśli chodzi o styczność z młodzieżą.

Artur Pacuła po raz kolejny wrzuca nas w wir historycznych wydarzeń, mieszając teraźniejszość z przeszłością, ale tym razem nagrodą będą trochę inne skarby, co także bardzo mi się spodobało. Uważam, że z nastoletnimi bohaterami oraz ich nauczycielem historii możemy w młodzieży rozbudzić miłość do historii, jeśli tylko podrzucimy im tę fascynującą serię. Dodatkowo to barwna opowieść o przyjaźniach, przywiązaniu i podejmowaniu decyzji oraz odpowiedzialności za nie.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Oficyna 4eM.

14 komentarzy:

 1. Jeszcze nie czytałam nic tego autora, ale chętnie się zapoznam z jego twórczością :) Boje się jednak, że okaże się na te historie za stara :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy ja wiem. Tam jedną z głównych postaci jest nauczyciel historii i jest też dużo perspektywy osoby dorosłej :)

   Usuń
 2. Książka wydaje się interesująca, szczególnie to pomieszanie przeszłości z teraźniejszością, o których wspominasz. Będę miała na uwadze. Choć w sumie najpierw przyjrzę się poprzedniej części. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi jak coś, co kiedyś bardzo by mi się spodobało. Teraz już niekoniecznie - nie ten wiek ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zależy od gustu, bo ja też do grupy docelowej już nie należę :D

   Usuń
 4. Właśnie dzisiaj skończyłam czytać. Książka podobała mi się, jednak małym problemem był dla mnie styl - czasami nieodpowiedni do sytuacji, którą opisywał autor lub też zbyt poważny jak na książkę dla młodzieży :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie odczułam tego, ale nie dziwią mnie poważniejsze elementy, bo też w książce poruszana jest poważniejsza tematyka :)

   Usuń
 5. To nie dla mnie, ale myślę, że znam kogoś, kto mógłby być zainteresowany lekturą tej serii. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię historyczne książki ^^ dzięki zapisałam sobie tytuł ;)

  OdpowiedzUsuń

Nie piszcie linków w komentarzach - zawsze odwiedzam Wasze blogi!

Za każdy komentarz osobie, która przeczytała post dziękuję ☻

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.