7 cze 2018

'Kamień na szczycie' E. Białołęcka


Opis:


Po ucieczce od starych mistrzów, którzy próbowali nimi zawładnąć, grupa chłopców obdarzonych potężnymi zdolnościami magicznymi osiada na Jaszczurze, jednej z wysp Smoczego Archipelagu. Ukrywają się w krainie fantastycznych stworów, smoków, lamii i syren, tworząc Drugi Krąg, konfraternię magów związanych przyjaźnią i niechęcią do nauczycieli, którzy sprzeniewierzyli się powołaniu. Ich towarzyszką i młodzieńczą miłością staje się Jagoda, dziewczyna o równie dużym talencie magicznym, która jak oni musi ukrywać się przed wysłannikami Zamku Magów. Przyjaciele dorastają jednak i z czasem izolacja zaczyna im ciążyć, bezpieczeństwo zmienia się w nudę, pojawiają się zarzewia pierwszych konfliktów. Co gorsza, okazuje się, że świat też nie do końca o nich zapomniał i spokój baśniowej wyspy rychło może zostać zburzony.

Opinia:

Z tomu na tom Kroniki Drugiego Kręgu robią się coraz poważniejsze. Tempo akcji oraz wydarzenia są dostosowane do wieku bohaterów, więc można powiedzieć, że dorastamy razem z nimi. Widać to także po stylu, jakim pisany jest pamiętnik Kamyka - na niektóre sprawy patrzy inaczej, używa donioślejszych określeń.

Aby nie spoilerować, powiem tylko, że grupa przyjaciół ponownie rusza w podróż pełną niebezpieczeństw i niespodzianek (niekoniecznie miłych). Ten tom jest również brutalniejszy niż poprzednie, dochodzi nawet do rozlewu krwi czy śmierci (serio, przygotujcie się na kilka wstrząsów!). Przyznam szczerze, że wieloma rzeczami zostałam totalnie zaskoczona, a powieść pochłonęła mnie bez reszty. Zwłaszcza poznawanie innej kultury okazało się ciekawym doświadczeniem. Nie wyobrażam sobie jednak oczekiwania na kolejny tom! Ten zakończył się w taki sposób, że nie było mowy, abym go choć na chwilę odłożyła, a kiedy przeczytałam ostatnie zdanie... Uh! Koniecznie potrzebuję poznać dalsze losy bohaterów!


Smocza rasa, jak przekonał się młody mag, była w równym stopniu amoralna, gdy chodziło o problem własności, cielesne zbliżenie czy religię.
Podoba mi się to, że Kamyk nie został głównym bohaterem. Mamy okazję śledzić także innych członków Drugiego Kręgu w akcji, a także poznać odczucia Jagody względem chłopców i zaistniałej sytuacji. Z tomu na tom zmienia się mój ulubiony bohater - w tym został nim Myszka. Co ciekawe, autorka nie wprowadza wielu dodatkowych postaci, a skupia się na rozwoju już obecnych. Rzadko spotykam to w seriach i uważam, że podnosi to zdecydowanie poprzeczkę.


W drugim tomie cały czas coś się działo. W tym autorka nieco przystopowała, zostawiając trochę więcej miejsca na rozmyślania bohaterów - o rodzinie, o ich więziach, o przyszłości. Jednocześnie nie zgubiła tempa akcji, która nie rozwlekała się w czasie. Z niecierpliwością będę wyczekiwała kolejnego tomu, a jeśli jeszcze nie poznaliście Kronik Drugiego Kręgu, koniecznie musicie to nadrobić!

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Jaguar.

16 komentarzy:

 1. Powiem szczerze, że trochę się gubię w chronologii tej serii :D. Pierwszy jest "Tkacz iluzji"? Oznaczenie "Naznaczonych błękitem" jako tom I wprowadza lekki chaos. "Tkacza iluzji" czytałam z zapartym tchem. Była to moja druga książka tej autorki (zaraz po "wiedźma.com.pl"). Byłam zachwycona! Na pewno sięgnę po "Naznaczonych" i resztę serii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tzn. Tkacz jest takim tomem wyjściowym, ale ja np. go nie czytałam. Potem na podstawie tych opowiadań rozwinęła się cała seria :)

   Usuń
 2. Fajnie, że ma się wrażenie dorastania razem z bohaterami, ale to mnie jednak nie przekonuje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, bot o akurat super uczucie :) Nawet, jeśli jestem dorosła i no akurat dorosnąć już z nimi nie dorosnę :D

   Usuń
 3. Nie są to totalnie moje kliamty xd

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś nieszczególnie jestem zainteresowana tą serią, chociaż muszę uznać za plus informację, że z książki na książkę robi się znacznie poważniejsze. Tak jak to zaznaczyłaś, czytelnicy mogą dojrzewać z bohaterami, dzięki czemu poziom nie stoi w miejscu. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajnie by było poznać tę serię, jak byłam dzieckiem i serio z nią dorosnąć :D

   Usuń
 5. Ciekawi mnie te seria :) Chętnie bym przeczytała pierwszy tom. I bawią mnie imiona bohaterów :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam tej serii, ale średnio mnie do niej ciągnie :-)

  OdpowiedzUsuń

Nie piszcie linków w komentarzach - zawsze odwiedzam Wasze blogi!

Za każdy komentarz osobie, która przeczytała post dziękuję ☻

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.