19 cze 2018

Mini recenzje: 'Jesteś dla mnie wszystkich' E. Lee oraz 'Wybraniec' M. Marków


Opis:

Jak se dobrze pomyśleć, to wszystkie chłopy są po jednych piniądzach. Nie umiejo kochać, jeno chcieliby dupczyć. Nie kontrolujo sie, ciężki żywot z nimi. I Easter zdążyła się już o tym przekonać. Ale już wie, jak wyprostować sprawy między nią a mężem. A Noot już niebawem przekona się na własnej skórze, jak bardzo kocha go jego żona. Albowiem dziadek Easter miał swoje tajemnice. Antyczne już strony steranego notatnika, przekazanego ukochanej wnuczce, kryją w sobie sekret najmroczniejszej magii, jaką widział świat - magii, dzięki której Noot przekona się, że Easter zrobi wszystko, by ocalić ich miłość. Biedny, stary Noot... już niebawem zobaczy, co naprawdę ma na myśli jego żona mówiąc JESTEŚ DLA MNIE WSZYSTKIM.

Opinia:

Sukkub był co prawda chory, ale miał także jakąś konkretną, ciekawą fabułę. Tutaj tej fabuły mi brakowało, ale to chyba z racji mojego średniego zamiłowania do form krótkich.Generalnie książka jedynie dla ludzi o mocnych nerwach. Odrażające seksualne sceny, nieprzyzwoite słownictwo i kazirodztwo. To znaczy Edward Lee w formie, choć jak dla mnie mógłby bardziej rozwinąć wątek magiczny, a nie sprowadzić go do kilku manuskryptów. Jesteś dla mnie wszystkim to opowieść o zdradzie i psychopatycznej miłości do drugiej osoby. W Sukkubie było jednak więcej dobrego smaku, a tutaj zjawisko header po prostu zwaliło mnie z nóg.
Na początku ciężko było mi się także przyzwyczaić do sposobu mówienia Easter, ale po kilku stronach stało się to raczej swojskie. Jako główna bohaterka dała się nam poznać jako wiejska baba z wieloma sekretami i umiejętnością do manipulowania ludźmi. W sumie jest ona jedyną wykreowaną bohaterką, ponieważ cała pozostała czwórka - tj. pisarz, córka Easter, Nott oraz niedorozwinięty sąsiad Easter wydają się raczej określeni przez pewien wąski zakres cech, a nie osobowość.
Seks w Sukkubie został przedstawiony hardcorowo, ale nie odrażająco. Tutaj autor poszedł o krok dalej i zafundował nam szok. Chyba tylko - wybaczcie wyrażenie - pojebaniec byłby w stanie dokonać tego, co tutaj zdawało się normalnością. Poza tym w tej krótkiej powieści aspekt seksualny gra niejako rolę główną, przyćmiewając inne wydarzenia. Jesteś dla mnie wszystkim mogłaby być dopracowana lepiej i zdecydowanie daleko jej do Sukkuba, ale czyta się ją szybko, zmierzając do najbardziej chorego zakończenia, jakie kiedykolwiek czytałam.Opis:

Drasan jest księciem i jedynym dziedzicem tronu królestwa Sheardon. Korzystając ze swojego tytułu i pozycji wiedzie beztroskie życie… jednak do czasu. Pewnej nocy zostaje schwytany w zasadzkę, przy okazji objawiona zostaje mu prawda o tym kim jest naprawdę. Okazuje się iż ci, którym ufał okłamywali go przez całe życie.

Opinia:

Książkę miałam okazję poznać dzięki cudownej Dominice, która zorganizowała >BOOK TOUR< :)
Szkoda tylko, że książka nie była już tak wspaniała, jak organizatorka tego wydarzenia.
Pomysł na Wybrańca  ma potencjał, którego autorka nie potrafiła zupełnie wykorzystać. Pomijając stronę fabularną, osoby czytające książkę po mnie, będą miały okazję zobaczyć mnie w roli korektora. Brak przecinków, dwie kropki zamiast jednej, powtórzenia (jednak było wręcz nadużywane), dziwne składnie, pozjadane zaimki i inne części zadania... O, myślałam, że coś mnie trafi! A w podziękowaniach... za pomoc we wstawianiu piekielnych przecinków. Radzę więc zmienić osobę, która w tym pomaga, bo ta się na tym ewidentnie nie zna (brak przecinka przed gdy przeżyłam najmocniej, a najlepsze, że nie zdarzyło się to aby raz, a kilkakrotnie). Co do rozdziału (bodajże) 10 to nawet nie mam słów komentarza - marnotrawstwo papieru, ponieważ rozdział został wydrukowany dwukrotnie z identyczną treścią...
O samej książce natomiast nie mam zbyt wiele do powiedzenia. Dłużyła mi się, nie miałam ochoty wracać do tej przewidywalnej opowieści. Główny bohater przyprawiał mnie o ataki migreny swoją głupotą. Zupełnie nie potrafił słuchać rad innych, wszystko robił po swojemu... Jego zachowanie wobec Neili okazało się ostatecznym gwoździem do przysłowiowej trumny. Takiego dupka już dawno w książce nie spotkałam. Postaci w ogóle są raczej płaski i kreowane niekonsekwentnie.
Cała książka natomiast drwi z praw logiki! Mam wrażenie, że momentami autorka sama zapominała, jaką wiedzę posiadają jej bohaterowie, bo fakt, który Drasana nie zaskakuje na 39 stronie, kilkanaście kartek później wywołuje szok. A słyszy dokładnie tę samą informację! Dodatkowo niektóre wiadomości są powtarzane po co najmniej dwa razy i to w identycznej formie.
Mam nadzieję, że moje komentarze umilą czas osobie, która dostanie książkę w łapki po mnie. Jedynymi odczuciami, jakie wyniosłam z tej lektury było załamanie nerwowe na tle przecinków (i ogólnych błędów, które powinien wyłapać korektor) oraz irytacja na beznadziejnie wykreowanych bohaterów podejmujących dziwne, i w większości głupie, decyzje.

13 komentarzy:

 1. „Książkę miałam okazję poznać dzięki cudownej Dominice, która zorganizowała >BOOK TOUR< :) Szkoda tylko, że książka nie była już tak wspaniała, jak organizatorka tego wydarzenia.” <3 <3 <3 Miód na moje serce mimo tego, że książka ci się nie podobała xD <3
  Szkoda, ale cóż, trudno ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Żadna mnie nie zaciekawiła :-D

  OdpowiedzUsuń
 3. Obie opinie nie brzmią zachęcająco i pewnie nie skusiłabym się na żadną z tych książek, ale również biorę udział w tym Booktourze i mam nadzieję, że moje wspomnienia będą bardziej pozytywne, i może Twoje komentarze nawet w tym pomogą. :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Tytuły raczej nie dla mnie :D
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. W ostatnich kilku dniach gdy tylko czytam o czymś związanym z seksualnością do głowy przychodzi mi "ciekawostka" z mitologii Egipskiej, w której jeden z bogów stworzył świat przez masturbację (stąd kobietę pełniącą funkcję powiedzmy... "najwyższej kapłanki", współtowarzyszki faraona w trakcie pełnienia funkcji religijnych nazywano ręką boga XD). Za dużo ostatnio o tym czytam chyba.
  Same tytuły raczej mnie nie zachęcają, tym bardziej, że mam cały czas focha na czytanie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam żadnej z tych książek, nie miałam ich w swoich planach :-]

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jestem przekonana do tych książek. Nie mówię im ''nie'', bo jak wpadną mi w ręce to przeczytam, ale jakoś szczególnie szukać ich nie będę. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Obie książki nie dla mnie, ale już wiem, że ten hard erotyk to jednak nie dla mnie, do tego stopnia mnie nie zdemoralizowałaś!

  OdpowiedzUsuń
 9. Lee to ten typ pisarza, który naprawdę doprowadził extremalny horror na wyżyny. Ale tak jak napisałaś - to książka zdecydowanie nie dla każdego. Nawet miłośnicy ciężkich klimatów mogą mieć z nią problem...

  OdpowiedzUsuń
 10. Jestem osobą, która otrzymała książkę po Tobie. Dotarłam na razie do 40 strony i chwytam się za głowę, widząc te wszystkie błędy! Mam wrażenie, że książka nie uświadczyła czegoś takiego jak prawidłowa korekta! Przecinki to największa bolączka, aczkolwiek można znaleźć tęż niegramatyczne zdania, błędy wewnątrzjęzykowe, które bolą podwójnie...

  OdpowiedzUsuń
 11. Kochana, właśnie czytam "Wybrańca" po Tobie w BT... Dobrze, że są te komentarze na marginesach, bo umarłabym nad tą książką bez nich. Mam z nich większy ubaw i bardziej mnie ciekawią niż sama fabuła :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Jezu Chryste. Zaczęłam czytać "Wybrańca". 20 stron i mam dość. Myślę popatrzę jak tobie się podobała i już wiem, że dalej to nie zajdę 🤦‍♀️
  Justi

  OdpowiedzUsuń

Nie piszcie linków w komentarzach - zawsze odwiedzam Wasze blogi!

Za każdy komentarz osobie, która przeczytała post dziękuję ☻

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.