4 sty 2019

GWIAZDKI I POTWORKI 2018

GWIAZDKI 2018
(kolejność przypadkowa)

DYNIA I JEMIOŁA ANETA JADOWSKA
W powieści cofamy się w przeszłość i wybiegamy w przyszłość. Możemy lepiej poznać postaci, które i tak znamy już całkiem nieźle, ale także poznać nowe i nie mniej zaskakujące. Zdecydowana, i obowiązkowa, gratka dla fanów książek o Dorze i Nikicie, a także Witkacym! :) Ostrzeżenie: wywołuje niekontrolowane wybuchy śmiechu :D

SŁOWO I MIECZ AMY HARMON
Pomysł od początku wydawał mi się świetny i bardzo cieszę się, że autorka nie zmarnowała jego potencjału! Poznajemy Lark, na której oczach ginie matka i której ojciec nienawidzi. Przez nieszczęśliwy zbieg okoliczności dziewczyna trafia na dwór króla. Jako niemowa jest ignorowana przez służbę, ale Tiras uznaje ją za przydatną... I tak rodzi się burzliwy, pełen sprzecznych emocji romans, który fascynował mnie na równi z akcją.

BEZ SERCA MARISSA MEYER
Bez serca to opowieść o marzeniach, o miłości i poświęceniu, o walce i niezależności. Najgorsze w tej historii jest to, że wiemy, że nie może skończyć się takim happy endem, jakbyśmy chcieli - w końcu to przeszłość Królowej Kier znanej z Alicji w Krainie Czarów. Tytuł natomiast idealnie oddaje jej treść. Mimo wszystko samo zakończenie i tak mnie zaszokowało, ponieważ spodziewałam się mniej... drastycznych metod.

FAŁSZYWY POCAŁUNEK MARY E. PEARSON
Fałszywy pocałunek pochłonie was, nie odpuści. Zatracicie się w tej magicznej historii o miłości, wyborach oraz szczerości i zaufaniu. Dodatkowo poznacie Pieśń Vendy, która tylko zaostrzyła mój apetyt na drugi tom. Koniecznie musicie przeczytać tę powieść, aby dać się zaskoczyć i wciągnąć w cudowny nowy świat! :)

OSTATNIA SAGA/ ŚWIT PO BITWIE MARCIN MORTKA
Ostatnia saga to opowieść o mroźnej, nieugiętej Północy, o mitologii nordyckiej oraz chrześcijaństwie. Ocalony kaprysem bogów Eirik trafia na biskupa chrześcijańskiego, który zabiera go do kraju swej wiary. Dorosły już Eryk powraca do Nidaros, aby przejąć tron odebrany jego ojcu. Przynosi ze sobą także chrześcijaństwo. Ostatnia saga to ciągła bitwa - między upartością wyznawców Odyna, a okrutnikiem, który próbuje tę wiarę wykorzenić i zastąpić tą w Chrystusa. Jednocześnie to książka pełna magii, która mrozi krew w żyłach. Przeznaczenie warunkuje życie bohaterów, prowadząc do nieuniknionego końca, a gdy Ragnarok nadejdzie, możemy się tylko zastanawiać, co zaserwuje nam autor. 

KRONIKI DRUGIEGO KRĘGU EWA BIAŁOŁĘCKA

Niezwykle spodobało mi się to, że w książkach pani Ewy nic, co się pojawia, nie ginie w eterze, a ma znaczenie dla tego czy innego wątku. Autorka wplata także do książki wątki miłosne, ale robi to w sposób umiejętny i nieirytujący. Ba! Czasem napędzają one akcję w niesamowicie ciekawy i intrygujący sposób. 

OSTATNI NAMSARA KRISTEN CICCARELLI
Ostatni Namsara to powieść o zdradzie, o manipulacji oraz sekretach. Nie raz i nie dwa zostałam kompletnie zaskoczona i zbita z tropu. Zwłaszcza zachowanie brata Ashy oraz jej przeszłość pozostawiały więcej pytań niż odpowiedzi. Nadal nie zostało wyjaśnione wszystko, więc coś czuję, że tom drugi też niejednym mnie zaskoczy.

KLAN CZERWONEGO LISA/ POJEDYNEK W ARAULENIE JOHN FLANAGAN
Powieść bawi, niezaprzeczalnie humor nadal pozostaje ten sam, choć w dramatycznych okolicznościach pojawia się jednak rzadziej. Autor przedstawia nam zdradzieckie intrygi oraz to, jak ważnym elementem obrony czy ataku jest znanie posunięć przeciwnika. Książkę czyta się błyskawicznie, a po lekturze ma się ochotę tylko i wyłącznie na więcej <3

PRZEKLĘCI ŚWIĘCI MAGGIE STIEFVATER
Pierwszym zaskoczeniem okazała się właśnie sama forma cudu, który nie ulecza człowieka, a ukazuje jego mrok, urzeczywistnia go, aby cierpiącemu łatwiej było stawić mu czoło. Drugim - ilość wartościowych rzeczy przekazanych w powieści młodzieżowej na 302 stronach. Dosłownie co chwilę potykamy się o życiowe cytaty czy wręcz porady, o sytuacje, które widujemy na co dzień i nie wiemy, jak sobie z nimi poradzić. 

 KRÓLEWSKI ZDRAJCA JEFF WHEELER
Historia to prawdziwy rollercoaster emocji oraz wydarzeń. Ciężko przewidzieć, co wydarzy się za chwilę, kto zdradzi, a kto okaże się sojusznikiem. W pewnym momencie zaczęłam podejrzewać naprawdę każdego - nawet bohaterów, którzy wydawali się (i często rzeczywiście byli) nieskazitelni. Pan Wheeler mąci w umyśle czytelnika, podsuwając fałszywe tropy, a jednocześnie łamie mu serce wprowadzając w życie Owena wielki emocjonalny zamęt.

 POTWORKI 2018
(kolejność nieprzypadkowa, im dalej tym gorzej :D)

BAŚNIE BRACI GRIMM PHILIP PULLMAN
Książka nie jest sama w sobie zła, ale dla mnie to osobiste rozczarowanie, ponieważ spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Z drugiej strony nie mogłam jej nisko ocenić, bo autor naprawdę przyłożył się do roboty, zrobił odpowiedni research i to widać. Nie można nie docenić pracy Pullmana nawet, jeśli się zawiodłam.

ZNIEWOLONY KSIĄŻĘ P. S. PACAT
Odradzanie czy polecanie tej powieści jest według mnie zupełnie bezsensowne, ponieważ aby książka wam się spodobała, musicie pierw przebrnąć przez fragmenty, które na 99% wam się nie spodobają. Dodatkowym plusem jest pewien dodatek na końcu książki, po podziękowaniach. Osobiście nie zostałam super fanką książki, ale uważam, że ma ona pewien potencjał, który został zagłuszony przez próbę zbudowania zbyt obscenicznego i zepsutego społeczeństwa.

WIĘŹ PŁOMIENIA KAROLINA BOBRAS
Sam pomysł na fabułę jest naprawdę ciekawy i oryginalny. Czasem autorka potrafi nas także zaskoczyć bądź rozśmieszyć. Niestety, całą książkę miałam wrażenie, że gramy w grę komputerową - misja po misji. Na 450 stronach mamy opisany cały rok, a czasem dwa tygodnie są po prostu wspomniane jako minęły dwa tygodnie.

JESTEŚ DLA MNIE WSZYSTKIM EDWARD LEE
Generalnie książka jedynie dla ludzi o mocnych nerwach. Odrażające seksualne sceny, nieprzyzwoite słownictwo i kazirodztwo. To znaczy Edward Lee w formie, choć jak dla mnie mógłby bardziej rozwinąć wątek magiczny, a nie sprowadzić go do kilku manuskryptów. Jesteś dla mnie wszystkim to opowieść o zdradzie i psychopatycznej miłości do drugiej osoby. W Sukkubie było jednak więcej dobrego smaku, a tutaj zjawisko header po prostu zwaliło mnie z nóg.

MURDER PARK JONAS WINNER 
Przyznam szczerze, że zakończenie powieści zupełnie mnie nie usatysfakcjonowało. Sama wyspa też została opisana raczej po łebkach, a zamysł Murder Parku jako platformy randkowej nie przemówił do mnie zupełnie. Dodatkowo od samego początku, gdy tylko została wysnuta pewna hipoteza, wiedziałam, kto jest mordercą. Lubię klimat zamkniętej wyspy, ale tutaj wszystko było chaotyczne, niedopracowane. Sama końcowa idea po prostu zwaliła mnie z kolan, ale nie w sposób pozytywny.

PO ZŁEJ STRONIE LUSTRA K. C. HIDDENSTORM
Wszystko popsuło się w momencie, gdy na scenę wkracza nekrofil. Opisanie sceny jego pierwszej zabawy zniesmaczyło mi dzień i ogółem powieść. A potem było tylko gorzej. Jedna z bohaterek przejawiała zapędy do zostania lesbijką, nagle wszystko zaczęło się sypać, a nasza wojownicza bohaterka w jednej chwili dała się przekonać diabłu. I jeszcze to zakończenie... Poza tym wątek miłosny był co najmniej nierealny - po tak krótkim czasie związku, facet na pewno nie zostałby przy takiej wariatce (tym bardziej sławny aktor, który może mieć każdą).

DIABOLIKA S. J. KINCAID
Tym, co niesamowicie zirytowało mnie w powieści, był ostatecznie sam zamysł. Nemezis miała stanowić broń, istotę, a nie człowieka. Bo tym się ostatecznie okazała - człowiekiem. I nie, to nie jest spoiler, nie według mnie. Dlaczego? Nasza Nemezis od samego przybycia na dwór cesarza okazuje uczucia i zachowuje się ludzko, prawie zupełnie zatracając naturę diaboliki, o której czasem sobie przypomina.

WYBRANIEC MAGDALENA MARKÓW
Dłużyła mi się, nie miałam ochoty wracać do tej przewidywalnej opowieści. Główny bohater przyprawiał mnie o ataki migreny swoją głupotą. Zupełnie nie potrafił słuchać rad innych, wszystko robił po swojemu... Jego zachowanie wobec Neili okazało się ostatecznym gwoździem do przysłowiowej trumny. Takiego dupka już dawno w książce nie spotkałam. Postaci w ogóle są raczej płaski i kreowane niekonsekwentnie.

HUMANIŚCI W KOSMOSIE M. LALLANDE
Podsumowując, jestem rozczarowana tym zbiorem. Opowiadanie opowiadaniem, ale nawet ono powinno być spójne, a nie skaczące z tematu na temat. Dodatkowo zupełnie nie urzekł mnie styl autorki, więc czytanie było dodatkową męką. Nie polecam, zdecydowanie.

ZAKON ACHAWY ROBERT P.
Poznajcie książkę, w której dobro wygrywa zawsze, nie ponosząc przy tym prawie żadnych ofiar. Gdzie po jednym dniu znajomości proponuje się wspólne mieszkanie i seks, a gdy ta osoba po jakichś czterech dniach umiera, wystarczy się przespać, aby ból po tej wielkiej miłości przygasł, a potem zupełnie wyparował.

18 komentarzy:

  1. "Kroniki" Białołęckiej zdecydowanie zasługują na miejsce w topce ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Fałszywy pocałunek" oraz "Słowo i miecz" ma na czytelniczej chciejliście, oby na 2019 rok :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie czytałam żadnej z tych książek. 😊

    OdpowiedzUsuń
  4. Szkoda, że nie spodobała Ci się Diabolika, ale w sumie to fajne, że każdy odbiera książki zupełnie inaczej!
    Jeśli masz ochotę, na moim blogu ogłosiłam konkurs na najlepszego komentatora - do wyboru aż 7 książek jako nagroda! :D
    Link: https://isabelczyta.blogspot.com/2019/01/konkurs-na-najlepszego-komentatora.html
    Buziaki, Iza :))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No niestety, Diaboliki nie będę dobrze wspominać :D

      Usuń
  5. 'Fałszywy pocałunek' skradł i moje serce, a kontynuacja chyba jeszcze bardziej. Nie mogę się doczekać trzeciego tomu. ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Oby w przyszłym roku "potworków" było jak najmniej ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Czytałam tylko jedną książkę z tej listy i to niestety potworka, "Wybrańca", i podzielam Twoje zdanie. :/

    OdpowiedzUsuń
  8. Wszyscy mówią o tym "Bez serca", chyba muszę to w końcu przeczytać!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Napisz do Patrycji (Meredith), może jeszcze jest jej BT :)

      Usuń
  9. Muszę w końcu się zabrać za nowych Zwiadowców, bo nie mogę sobie darować, że jeszcze tego nie zrobiłam... :P To zdecydowanie priorytet na 2019 rok. I muszę przeczytać Słowo i miecz! :D

    Zdecydowanie zgadzam się z Bez serca i Fałszywym pocałunkiem <3

    OdpowiedzUsuń
  10. Mary E.Pearson dała czadu i zgadzam się z Tobą w 100%.
    Zdziwiło mnie troszkę, że książka Kariny Hiddentorm ci się nie spodobała, ale o guście nie ma co dyskutować. ;p No i jeszcze większe me zdziwienie na temat Baśni, sama mam je w planach i trochę mi przykro, że ci się nie spodobały. :( Bo wysoce prawdopodobne jest to, że i mnie nie przypadną do gustu. :(

    OdpowiedzUsuń

Nie piszcie linków w komentarzach - zawsze odwiedzam Wasze blogi!

Za każdy komentarz osobie, która przeczytała post dziękuję ☻

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.