18 maj 2015

'Okup za Eraka' J. Flanagan

Tytuł: Okup za Eraka
Tytuł oryginalny: Ranger's Apprentice: Erak’s Ransom
Autor: J. Flanagan
Cykl/seria: Zwiadowcy
Tłumaczenie: S. Kroszczyński
Wydawnictwo: Jaguar
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 472

Opis:
Siódmy tom bestsellerowej serii Johna Flanagana, która sprzedała się na świecie w wielomilionowym nakładzie. Rozgrywający się niedługo po wydarzeniach opisanych w „Bitwie o Skandię”, „Okup za Eraka” jest chronologicznie wcześniejszy niż „Czarnoksiężnik z Północy” oraz „Oblężenie Macindaw”.
Marzenie Willa wreszcie się spełniło. Po długiej, pełnej niebezpiecznych przygód nauce, otrzymał wreszcie odznakę królewskiego zwiadowcy... Araluen zawarł właśnie przymierze z wojowniczymi Skandianami, jednak pakt staje pod znakiem zapytania, gdy przywódca wojowników Północy znika, porwany przez tajemnicze pustynne plemię. Will, Halt, Gilan, Evanlyn, Horace i Svengal ruszają tropem Aridianów, aż na bezlitosną, spaloną słońcem pustynię. Od tego, czy uda im się uwolnić Eraka, zależy przyszłość Araluenu. Ale bezmierne, pozbawione życia piaski rządzą się własnymi prawami, a zasady, które obowiązują na ziemiach koczowników nie są tymi, których nauczył się Will... Obcy na obcej ziemi, bohaterowie muszą zmierzyć się nie tylko z porywaczami, ale stawić czoła burzom piaskowym i koszmarnemu gorącu, które przemieniło krainę Aridianów w piekło – piekło, w którym nic nie jest takie, jakim wydaje się na pierwszy rzut oka.

Opinia:
Oczywiście nie czytam opisów książek z serii, bo często są w nich jakieś spoilery, a ja chciałam mieć zaskoczenie. Okazało się, że dobrze postąpiłam. Postanowiłam również wybaczyć ten przeskok, nad którym rozpaczałam w tomie piątym. Widocznie autor nie miał pomysłu, a teraz zapełnia tą lukę.
- Obawiam się, że ulegnę pokusie i zdzielę ją wiosłem przez łeb - wyznała [Alyss].- A to niekoniecznie sprzyjałoby mojej dalszej karierze.
Halt się żeni! Tak, można by to uznać za spoiler, gdyby nie to, że informacja ta znajduje się już w którymś z pierwszych rozdziałów i wcale nie jest to tajemnica. Za to nie zdradzę Wam, kim jest wybranka jego serca. To może być dla Was niemałe zaskoczenie.

Jednak nic, co dobre nie trwa długo. Z samego tytułu dowiadujemy się, że Erak, oberjarl Skandian zostaje pojmany, a król Duncan postanawia wpłacić za niego okup. Wydaje się to banalnym zadaniem, ale Duncan nie może sam opuścić Araluenu, a negocjować może jedynie osoba królewskiej krwi. Duncan nie ma syna... Ma za to córkę, Evanlyn-Cassandrę. Czy dziewczyna sprosta pierwszemu w swoim życiu wyzwaniu? Będzie miała do pomocy aż trzech zwiadowców, rosłego Skandiana oraz Horace'a.
- Zapewniam was, że się wierzgnął! - upierał się Svengal.

- Nie wierzgnął, tylko skręcił w lewo.

- Znienacka!
- Guzdrała nigdy nie robi niczego znienacka - poinformował Skandianina Halt.
- Właśnie dlatego nazwaliśmy go Guzdrałą - uzupełnił Will.
Nie wszystko jednak idzie po ich myśli. Samotna wędrówka Willa prawie kończy się tragedią, a pustynia to nie kurort wypoczynkowy, a okrutny świat rządzący się własnymi prawami. Sam opis wydarzeń na pustyni był bardzo realistyczny i zajmujący. Zwłaszcza opis burzy pisakowej.

Prosty plan zawsze ma większe szanse powodzenia, jako że mniej w nim niuansów, o które wszystko może się rozbić.
Oczywiście nie zabrakło również humoru, pełnych napięcia momentów, gdy myślałam, że wszystko już stracone, a któryś z bohaterów nagle przejmował inicjatywę i sprawy przyjmowały nieoczekiwany obrót. Jedynym minusem jest to, że pod koniec książki zakończenie było oczywiste, ponieważ znałam tom piąty i szósty, czyli po prostu niektórzy bohaterowie musieli przeżyć, bo się w nich pojawili... Tak pisanie najpierw akcji późniejszej, a potem uzupełnianie niesie za sobą również brak pewnego elementu zaskoczenia, gdy spodziewamy się czyjejś śmierci, wszystko na to wskazuje, ale wiemy, że bohater musi to jakimś cudem przeżyć i jedynie zastanawiamy się jak.


Oj, rozpisałam się. Cóż, w tej chwili chyba poleciłabym przeczytać tom 7 przed 5 i 6. :)

Książka bierze udział w wyzwaniu: 52 książki w ciągu roku, Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+2,95 cm), Wyzwanie biblioteczne 2015

4 komentarze:

 1. Czy tylko ja nie znoszę tych nowych okładek? Stare są moim zdaniem dużo lepsze. Oczywiście, nie ma to wpływu na cudowną treść, ale lepiej prezentują się na półce. ;)

  of-books-and-coffee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ahaaa, ja myślałam, że to te starsze okładki, bo te, które dodaję zazwyczaj - wyglądają dużo lepiej i bardziej "nowocześnie" ☻ Dzięki za uświadomienie mnie xd

   Usuń
 2. Ja byłam zaskoczona tym przeskokiem w czasie - teraz nagle powracamy do przeszłości? :( Ale przyzwyczaiłam się. :)
  Tę część oczywiście również uwielbiam. :)
  Dla mnie zaskoczeniem była wybranka Halta! Któż by się spodziewał? :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No fakt, ja też byłam w szoku. Myślałam, że to Will i Alyss xd

  OdpowiedzUsuń

Nie piszcie linków w komentarzach - zawsze odwiedzam Wasze blogi!

Za każdy komentarz osobie, która przeczytała post dziękuję ☻

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.