8 kwi 2015

'11 minut' P. Coelho

Opis:
Maria, młoda dziewczyna z brazylijskiej prowincji, wyrusza w daleką podróż. Jednak świat jest inny, niż sobie wyobrażała. Gorzkie doświadczenia sprawiają, że zostaje prostytutką.
Decyduje się na życie bez miłości i wpada w pułapkę, z której wybawić może właśnie miłość. Jedenaście minut to współczesna bajka dla dorosłych, przypowieść o seksie, miłości i przeznaczeniu, które sprawia, że kręte ścieżki naszego losu mogą nieoczekiwanie poprowadzić nas ku szczęściu, choć dawno przestaliśmy w nie wierzyć. Jedenaście minut to zarazem głębokie studium o naszej seksualności, o jej sacrum i profanum, o tak ważnej sferze naszego życia, a zarazem tak załamanej. To powieść, która nie pozwala na obojętność i budzi nadzieję, że spotkanie z drugim człowiekiem może być najważniejszym doświadczeniem naszego życia.

Opinia:
Po książkę sięgnęłam od tak, zaczynając od audiobook (z racji, że nie mogę czytać w autobusie z powodu choroby lokomocyjnej). Słuchałam jej również w kinie podczas wycieczki szkolnej na Wałęsa. Człowiek z nadziei. Z reguły wolę widzieć tekst i była to moja pierwsza i ostatnia przygoda z audiobookiem. Książkę dokończyłam w tradycyjnej formie.

Ja­kim spo­sobem światło do­ciera do wnętrza do­mu? Przez ok­na ot­warte na oścież. A jak do­ciera do ludzkiej duszy? Przez wro­ta miłości, o ile są otwarte.
W opisie została nazwana bajką dla dorosłych, ale co do bajki - to jej daleko. Coelho pokazał życie prostytutki z zupełnie innej strony - od momentu, w którym młoda dziewczyna wpada w pułapkę losu. Z dala od rodziny, jest zadana tylko na siebie. Szczerze mówiąc, bardzo polubiłam Marię. Poznajemy ją jako nieco naiwną, poznającą życie i jego uroki dziewczynkę. Patrzymy, jak dorasta, wpada w pułapkę i musi sobie radzić sama, jeżeli chce wrócić do domu i zrealizować marzenie.

Oś, wokół której kręci się świat, to za­led­wie je­denaście minut.
Początki Marii z prostytucją są dość... brutalne, ale jak najbardziej życiowe. Potem udała się na niesławną ulicę Berneńską i została prostytutką w jednym z droższych lokali. Atmosfera w klubie, rozważania o klientach, którzy nie zawsze przychodzili po seks - to wszystko opisane w formie pamiętnika. I poznanie Ralfa oraz jednego klienta (którego niestety imienia nie pamiętam), który wprowadził do książki elementy sado-maso, ale nie w sposób, jaki kogoś by zraził. Coelho po prostu skupiając się na seksualności człowieka, zahaczył o jej różne aspekty i przejawy.

Kiedy nie miałam już nic do stra­cenia, dos­tałam wszys­tko. Kiedy o so­bie za­pom­niałam, od­na­lazłam samą siebie. Kiedy poz­nałam upo­korze­nie i całko­witą uległość, stałam się wolna.
Polubiłam też bibliotekarkę, której imienia nie pamiętam. Kobieta, po ślubie, która bardzo polubiła Marię i zawsze służyła jej pomocą. Jednak Maria również miała istotny wpływ na jej życie, głównie seksualne. Ponadto Coelho ciekawie wprowadza tutaj wątek miłosny - Maria jako nastolatka przegapiła już dwie szanse i stwierdza, że nie chce już więcej kochać. Zmienia to jednak uroczy malarz Ralf i w wielu momentach widzimy wahanie dziewczyny. Z jednej strony mężczyzna pociąga ją, ale z drugiej boi się miłości.

Mam wrażenie, że miłość ode mnie ucieka, jak­by nie czuła się mi­le widziana. A jed­nak jeżeli przes­tanę myśleć o miłości, będę niczym.
Książka jest naprawdę świetna, Coelho ubrał naturę ludzką w słowa, rozważa - za pomocą słów Marii - nad ludzka seksualnością, nad powodami, dla których mężowie zdradzają żony, dlaczego dziewczyny zostają prostytutkami. Pełna jest refleksji, złotych myśli i ciekawej wiedzy.

1 komentarz:

  1. Coelho - jedni go kochają, inni nienawidzą. A ja nie mam zdania. Tematyka książki wydaje się być interesująca, jestem ciekawa również samego autora. Być może po to sięgnę.

    OdpowiedzUsuń

Nie piszcie linków w komentarzach - zawsze odwiedzam Wasze blogi!

Za każdy komentarz osobie, która przeczytała post dziękuję ☻

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.