24 kwi 2015

'Płonący most' i 'Ziemia Skuta Lodem' J. Flanagan


,, Każdy zwiadowca nosi w kołczanie życie 24 ludzi”                                                        Opis:

(2)Drugi tom bestsellerowej serii Johna Flanagana o Zwiadowcach - kontynuacja losów Willa i jego przyjaciół.Królestwo Araluenu przygotowuje się do wojny z okrutnym baronem Morgarathem. Will, zwiadowca Gilan oraz Horacy otrzymują ważne zadanie - wyprawiają się do sąsiadującej z Araluenem Celtii, by wezwać jej władcę na pomoc w walce z najeźdźcą.
Gdy docierają na miejsce, ich oczom ukazuje się przerażający widok - wioski Celtii są opustoszałe, wiatr hula po zniszczonych zabudowaniach, na gościńcach zaś królują bandyci. Od wyczerpanej, niemal umierającej z głodu dziewczyny, bohaterowie dowiadują się, że Morgarath uprzedził ich zamiary - zaatakował Celtię, porwał górników, a króla i jego ludzi odrzucił daleko na południe... Gdy Gilan wyrusza z wieściami do Araluenu, Will, Horacy i Evanlyn odkrywają, że plan diabolicznego hrabiego jest dalece bardziej wyrafinowany, niż mogliby sądzić.
Tylko dni dzielą Morgaratha od wybudowania mostu, który pozwoli mu przerzucić armię na ziemie królestwa. Nie ma czasu, by poinformować o tym władcę, Will i Horacy muszą wziąć sprawę we własne ręcę. Ale spalenie mostu do dopiero początek kłopotów.
(3)Trzeci tom bestsellerowej sagi dla młodzieży pióra australijskiego pisarza Johna Flanagana. Po spaleniu mostu, przez który Morgarath chciał przeprowadzić armię na ziemie Araluenu, Will i Evanlyn trafiają do niewoli. Porwani przez Skandian pod dowództwem budzącego postrach Eraka, odpływają na nieznane północne ziemie. Halt poprzysiągł ocalić Willa i uczyni wszystko, by dotrzymać obietnicy nawet jeśli przyjdzie mu okazać niesubordynację i złamać rozkazy króla. W korpusie zwiadowców nie ma jednak miejsca dla tych, którzy kierują się własnym interesem! Pozbawiony wsparcia, odrzucony przez towarzyszy, Halt wyrusza na niebezpieczną wyprawę do odległej, skutej lodem Skandii. Towarzyszy mu najlepszy przyjaciel Willa ? Horacy, którego niezwykłe szermiercze zdolności mogą się bardzo przydać na dzikich i nieprzystępnych terenach, przez które przyjdzie im podróżować. Ale budzące zachwyt i grozę umiejętności młodego rycerza ściągają na mężczyzn uwagę okolicznych lordów? Czas biegnie nieubłaganie. Czy Halt i Horace ocalą Willa od losu niewolnika?

Opinia:
Przeczytałam te dwie książki w ciągu jednego dnia, więc postanowiłam napisać jedną recenzję.

Nasi bohaterowie stają w obliczu wojny - to jasne po wydarzeniach z części pierwszej. O samej wojnie opowiada właśnie Płonący most. Morgarath jest przebiegły, ale nie zauważył, że przechytrzył również samego siebie tworząc plan zbyt skomplikowany. Jego imię to już legenda, wymawia się je szeptem. Jednak wszyscy wiedzą, że muszą stanąć do bitwy z tym okrutnym, bezlitosnym i mściwym człowiekiem. Kiedy w Araulenie król Duncan mobilizuje wojska, Gilan, Will i Horace wyruszają na wyprawę do Celtii. Nie spodziewają się jednak tego, co tam zastaną. Spotykają tajemniczą Evanlyn, która wydaje się nie mówić im wszystkiego. Następnie to Will musi przejąć dowodzenie i po raz pierwszy nie może liczyć na pomoc ze strony Gilana czy Halta.... A Morgarath knuje coś wyjątkowo paskudnego. I tylko Horace, Will i Evanlyn mogą go powstrzymać. Nie wszystko jednak idzie po ich myśli. Halt obiecuje jednak Willowi, że go odnajdzie. 

W kolejnym tomie książka skupia się na dwóch wątkach - pojmanych Evanlyn i Willa oraz wędrujących w stronę Skandii Halcie i Horace'ie. Mam wrażenie, że ta książka jest takim etapem przejściowym, pokazującym życie niewolników w Skandii oraz życie w Galii.

Oczywiście nie mogę doczekać się już kolejnych tomów, więc jak najprędzej muszę wybrać się do biblioteki, jednak wcześniej zostały mi do przeczytania jeszcze trzy inne książki (druga część Proroctwa sióstr oraz dwie kolejne części przygód Koniasza).

Zwiadowcy to cudowna seria, cieszę się, że przede mną jeszcze 9 tomów niesamowitych przygód Willa, Halta, Gilana i Horace'a. Poza tym ciekawa jestem, co będzie, gdy Evanlyn wróci do kraju, gdzie wszyscy wiedzą już, że to wcale nie zwyczajna pokojówka. Nie wiedzą jednak, że Ragnak przyrzekł Vallom zemstę na całym rodzie królewskim i nie tylko Duncan jest w niebezpieczeństwie.

Książki czyta się szybko, jednym tchem i chce się od razu więcej!


Książki biorą udział w wyzwaniu: 
52 książki w ciągu roku
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu (+4,4 cm)
Wyzwanie biblioteczne 2015

9 komentarzy:

 1. Zwiadowcy to moja ukochana seria :) Kolejne części są coraz ciekawsze, więc na pewno się nie zawiedziesz. :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Moją przygodę ze Zwiadowcami skończyłam właśnie na drugim tomie. Książki nie były złe, ale jakoś nie ciągnie mnie do tej serii.

  papierowe-strony.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałam przeczytać, ale na razie nie mam dla niej czasu, mam nadzieję, że to się zmieni :>

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś na pewno się zabiorę za "Zwiadowców", ale na razie jakoś nie mam ochoty. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj, chciałabym żeby kiedyś ta seria pojawiła się w mojej bibliotece. Już tyle lat o niej marzę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zwiadowców uwielbiam, chociaż jestem dopiero po trzech tomach tak, jak ty :) Zabiorę się jednak za kolejne części jak najszybciej! ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta ksiązka jak i cała seria średnio do mnie przemawia ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Koleżanka namawiała mnie na tą serię,ale jakoś nie mogę się przekonać mimo,że czytam same dobre recenzje na jej temat.Pozdrawiam,Julka

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie jestem zbytnio przekonana do tej ksiazki, może kiedy indziej - zobaczymy ;)

  OdpowiedzUsuń

Nie piszcie linków w komentarzach - zawsze odwiedzam Wasze blogi!

Za każdy komentarz osobie, która przeczytała post dziękuję ☻

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.